روش های نگهداری و مراقبت از ماشین لباسشویی

اغلب افراد برای انجام کار خسته کننده شستن لباس های خود، به ماشین لباسشویی خود اعتماد می کنیم. از لباس های معمولی گرفته تا لباس های سنگین تر مانند ملحفه و پرده، این ماشین ها زندگی ما را آسان و بهتر کرده اند. بنابراین منطقی است که این دستگاه ها در شرایط خوبی کار کنند. از همین روست که دانستن راه های مراقبت از ماشین لباسشویی می تواند نقش مهمی در طول عمر آن داشته باشد.

تعمیر و نگهداری منظم ماشین لباسشویی کمک زیادی به دوام این ماشین ها می کند. حقیقت این است که شما می توانید بیشتر این کارها را در خانه خود انجام دهید. در اینجا چند نکته در مورد نگهداری ماشین لباسشویی آورده شده است که به شما در مراقبت بهتر از لوازم خانگی کمک می کند.

تمیزکاری کامل ماشین لباسشویی

مردم انتظار دارند ماشین لباسشویی همواره بدون بروز کمترین مساله ای کار کند. اما در واقع مشکلات ماشین های لباسشویی رخ می دهد و به طور معمول لوازم خانگی پس از گذشت یک زمان کارایی خود را از دست می دهند. ممکن است متوجه شوید که لباس های شما مانند گذشته و هنگامی که دستگاه جدید بود، تمیز بیرون نمی آیند.

دلیل اصلی این مسئله می تواند رسوب باشد که به دلیل باقی مانده های ریز موجود در آب اتفاق می افتد. این مسئله می تواند در مناطقی که دارای آب سخت می باشد، مسئله بزرگی شود. در چنین مواقعی، باید بیشتر دستگاه خود را تمیز کنید و برای از بین بردن تمام رسوب و ذرات، بدون آسیب رساندن به قطعات فلزی و پلاستیکی دستگاه اقدام نمایید.

تمیز کردن لاستیک دور درب

این قسمت مهمی از دستگاه شما است که دچار فرسودگی و پارگی زیادی می شود و یکی از راه های مراقبت از ماشین لباسشویی است که باید در نظر داشته باشید. این واشر لاستیکی، لبه های درب لباسشویی را در برگرفته و از لباس های شما در برابر آسیب لبه های تیز محافظت می کند و مانع خروج آب هنگام چرخه شستشو می شود. ممکن است دستگاه شما درب از جلو یا از بالا باشد. اما هر زمان که درب را باز می کنید مقداری از ذرات ریز به آن وارد می شوند. این ذرات معمولاً در لبه ها و کناره های لاستیک جمع می شوند.

همچنین باقی مانده ذرات شوینده و نرم کننده نیز بر روی آن اثر می گذارد. این لاستیک در خارج از مخزن قرار دارد، از نشت جلوگیری می کند اما همواره در معرض آلودگی است. شما باید به طور مرتب لاستیک دور درب را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید. انجام یک بار در هفته کافی است.

نظافت سطح ماشین لباسشویی

این کاملا روشن است که لوازم خانگی با ظاهری جدید و تمیز، می تواند ظاهر فضای محیط و یا آشپزخانه را بهتر می کند. از جمله راه های مراقبت از ماشین لباسشویی تمیز نگاه داشتن آن است. با این حال، یک ماشین لباسشویی قدیمی معمولاً خوب به نظر نمی رسد و حتی ممکن است ظاهر اتاق یا خانه را مختل کند. برخی از افراد این جنبه را نادیده می گیرند و اهمیتی برای تمیز کردن قسمت بیرونی یا بالای دستگاه ندارند. ماشین لباسشویی بار جلو، بیشترین آسیب را از این بابت می بینند. سطح بالای ساده، آنها را به یک فضا برای چیزهای مختلفی که مدام روی آنها جمع می شوند، تبدیل می کند.

مردم فراموش می کنند که ماشین لباسشویی با وجود تجهیزات حجیم، ظریف و حساس است و از نظر توانایی کار و ظاهر نیاز به مراقبت مناسب دارد. بنابراین قسمت بالایی و کناری دستگاه خود را با یک شیشه پاک کن تمیز کنید. همچنین، هنگام استفاده از دستگاه  مواد سنگین را روی آن قرار ندهید. این کار از ایجاد خراش بر روی دستگاه جلوگیری می کند و از راه های مراقبت از ماشین لباسشویی به شمار می آید.

تمیز کردن دیگ

ماشین های لباسشویی همچنین بقایای حاصل از مواد شوینده را جمع می کنند. علیرغم تلاش شما برای استفاده از بهترین شوینده ها یا نرم کننده های موجود در بازار، با گذشت زمان باقی مانده آنها چسبناک می شود و بوی بد می گیرد. بهترین راه برای تمیز کردن این مانده چسبناک، پاک کردن آن با یک تمیز کننده ملایم ظرفشویی است. همچنین فراموش نکنید که داخل دیگ را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید. زیرا با گذشت زمان باعث ایجاد پرز، مواد شوینده و باقی مانده ذرات می شود.

روش های نگهداری و مراقبت از ماشین لباسشویی

 

باز گذاشتن درب لباسشویی

توجه داشته باشید که نباید درب ماشین لباسشویی را پس از اتمام چرخه کامل شستشو بلافاصله ببندید. این یک روش اشتباه است که بسیاری از افراد آن را به کار بسته و تصور می کنند که باز ماندن درب ماشین لباسشویی باعث می شود تا گرد و غبار وارد دستگاه شود.

اما در حقیقت باز نگهداشتن درب دستگاه میان پانزده الی سی دقیقه دقیقه می تواند رطوبت را از بین برده و از جمع شدن کپک و باکتری در دستگاه شما جلوگیری کند. این امر همچنین به درستی دیگ را خشک کرده و از قسمت های ظریف در برابر صدمات ناشی از رطوبت محافظت می کند. یک راه خوب برای اطمینان از عدم وجود رطوبت در فضای داخلی، پاک کردن آن با حوله خشک و ضخیم 15-30 دقیقه پس از پایان شستشو و رطوبت باقیمانده است و از مهم ترین راه های مراقبت از ماشین لباسشویی می باشد.

تمیز کردن محل مواد شوینده و نرم کننده

در بسیاری از ماشین های لباسشوی، ظروف لازم برای مواد شوینده تعبیه شده است که به صورت اتوماتیک باعث ترکیب آب و مواد شوینده شده و آن را به دیگ ماشین لباسشویی وارد می کنند. این روندی پاکیزه و تمیز است که بدون دخالت انسانی انجام می شود.

با این حال، استفاده طولانی مدت از آنها بدون تمیز کردن مناسب، آنها را به محل باکتری ها تبدیل می کند و باعث ایجاد بافتی سبز یا شفاف در این محل می شود که باعث می شود لباس ها در حالی شسته می شوند که در تجمع این باکتری های مضر قرار گرفته اند. این دستگاه شما را آلوده می کند و بر کیفیت تمیز کردن نیز تأثیر می گذارد. برای خلاص شدن از شر چنین مسائلی، باید بطور منظم این مخزن توزیع کننده را تمیز کنید.

بررسی شلنگ ها در ماشین لباسشویی

یکی دیگر از راه های مراقبت از ماشین لباسشویی ، این است که برای جریان روان آب به داخل و خارج دستگاه ، باید حواس خود را به شلنگ های دستگاه بدهید. ماشین لباسشویی دارای سه شیلنگ هستند که دو شلنگ ورودی و یک خروجی است. اطمینان حاصل کنید که ورودی ها به درستی به منبع آب متصل شده اند و هیچ ترک یا نشتی ندارند.

 این کار از هدر رفتن آب نیز جلوگیری می کند. علاوه بر این، فراموش نکنید که هر از گاهی وضعیت خروجی یا شیلنگ تخلیه را بررسی کنید. از آنجا که این شلنگ، آب کثیف را خارج می کند، ذرات پرز و ریز پارچه اغلب در فیلتر تخلیه جمع شده و لوله را مسدود می کنند که نیاز به تمیز کردن فیلتر و لوله تخلیه است.

به خاطر داشته باشید که تمیز کردن مداوم فیلتر تخلیه و استفاده از ظرفیت شستشوی مناسب و در نهایت انتخاب یک شوینده متناسب با ماشین لباسشویی، می تواند در سلامت بیشتر این لوازم خانگی مفید و قدرتمند کمک بسزایی نماید. شما می توانید برای خرید بهترین برندهای لوازم خانگی از فروشگاه اینترنتی کیان هایپر اقدام کرده و سپس برای سرویس های دوره ای از کارشناسان آن یاری بگیرید.