راه های مراقبت از یخچال

یخچال و فریزر یکی از معدود لوازم خانگی است که به طور مداوم کار می کند، بنابراین نگه داشتن آن در سلامتی کامل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. صرف چند دقیقه به طور منظم برای انجام برخی از کارهای ساده تعمیر و نگهداری، به یخچال کمک می کند تا با کارآیی بیشتری کار کند و باعث صرفه جویی در هزینه های انرژی و هزینه های گران قیمت تعمیر یخچال می شود. در این جا راه های مراقبت از یخچال را آورده ایم تا بتوانید با کمک آنها طول عمر این وسیله ارزشمند را افزایش دهید.

تعمیر و نگهداری مناسب همچنین می تواند باعث کاهش استهلاک دستگاه شود و به شما کمک می کند از بروز مشکلات یخچال فریزر که باعث افزایش طول عمر آن می شود، جلوگیری کنید. یخچال ها عمدتا تمام وقت کار می کنند و مستحق نگهداری و مراقبت هستند. اما عمدتا افراد تنها به پاکسازی آن دقت داشته و برای نگهداری آن اقدام شایسته ای انجام نمی دهند.

سرویس و نگهداری در هر سه ماه

اولین نکته این است که لاستیک دور درب را بازرسی کنید. لاستیک های کثیف و ضعیف، از بسته شدن محکم درب های یخچال جلوگیری می کنند و موتور را تحت فشار قرار می دهند. می توانید آنها  را با آب و مواد شوینده تمیز کرده و کاملاً خشک کنید. در صورت شل بودن مهر و موم ها، آهن ربا های تعبیه شده آنها باید تعویض شوند.

همچنین پشت یخچال مبرد خنک و متراکم شده و باعث آزاد شدن گرما می شود. اگر سیم پیچ های کمپرسور دچار گرفتگی با گرد و غبار و دیگر ذرات باشد، به کمپرسور فشار آورده و انرژی را هدر می دهند. لازم است به عنوان یکی از  راه های مراقبت از یخچال  هر سه ماه یکبار، سیم پیچ های خازن و فن را با استفاده از یک برس تمیز کنید. سپس، کویل یخچال و کناره ها را تمیز کنید و به مکان های سخت دسترسی رسیده و آن را کامل تمیز نمایید.

اگرچه ممکن است قادر به دیدن سیم پیچ ها نباشید، اما نگه داشتن آنها بدون گرد و غبار به شما کمک می کند تا یخچال و فریزر روانتر و کارآمدتر عمل کند. سیم پیچ ها معمولاً در پایین دستگاه یا پشت قرار دارند. برای رسیدن به آنها ممکن است مجبور شوید یک قسمت از بدنه را بردارید، اما معمولاً این فقط شامل جدا شدن صفحه یا برداشتن چند پیچ ساده است.

اگر سیم پیچ های کمپرسور در پشت قرار دارد، ممکن است مجبور شوید دستگاه را از دیوار دور کنید، که به شما این امکان را می دهد تا کف زیر یخچال را نیز تمیز کنید. شما می توانید یک وسیله مخصوص تمیز کردن سیم پیچ برای این کار خریداری کنید، اما یک اتصال جاروبرقی یا یک برس سفت نیز می تواند این کار را انجام دهد.  فقط کافی است برس را رو و زیر سیم پیچ ها بچرخانید، فن خازن را نیز تمیز کنید.

یکی دیگر از راه های مراقبت از یخچال که باید مد نظر داشته باشید این است که سطح آن را صاف کنید. یخچال هایی که کاملاً هم سطح نیستند، به درستی بسته نمی شوند و باعث می شوند تا به موتور فشار آمده و باعث ایجاد تراکم در داخل می شود. لازم است که پایه های قابل تنظیم دستگاه خود را بچرخانید تا یخچال یکنواخت شود.

سرویس و نگهداری هر شش ماه

یکی از اقدامات در جهت نگهداری از یخچال، این است که فیلتر آب را تعویض کنید. برای اطمینان از تمیز بودن آب و یخ و جلوگیری از گرفتگی و نشتی، فیلتر آب را تعویض کنید. کتابچه راهنمای یخچال، محل فیلتر و دستورالعمل های نحوه بیرون کشیدن آن را نشان می دهد. ضمن آنکه می توانید از یک تکنیسین برای این کار استفاده کنید. بعد از ورود فیلتر جدید، چند گالن آب از آن عبور دهید تا باقیمانده کربن در فیلتر پاک شود.

تعمیر و نگهداری روزانه

 از جمله راه های مراقبت از یخچال  این است که همواره روی مواد غذایی را بپوشانید تا از انتقال بو در یخچال و فریزر جلوگیری شود. یک جعبه جوش شیرین  در یخچال نگه دارید تا اسیدهای ایجاد کننده بو را جذب کند. همچنین دما را به طور معمول در هر دو بخش یخچال و فریزر خود بررسی کنید.

این برای ایمنی مواد غذایی و همچنین کمک به کارایی موثر یخچال مهم است. محفظه یخچال و فریزر باید حدود 37 تا 40 درجه فارنهایت باشد و قسمت فریزر باید روی صفر درجه فارنهایت تنظیم شود. اگر مدل قدیمی تری دارید یا مشکوک هستید که یخچال یا فریزر شما به درستی خنک نمی شود  می توانید از یک دماسنج یخچال استفاده کنید.

در حالی که نمی خواهید یخچال یا فریزر خود را بیش از حد شلوغ کنید، اما پر نگه داشتن محتویات در واقع به خنک شدن بهتر دستگاه و کارایی بهتر آن کمک می کند. هنگام پر کردن یخچال و فریزر، مراقب باشید که جلوی منافذ را بگیرید.

مراقبت های دوره ای

گرچه این به فریزر شما کمک نمی کند تا کارآمدتر عمل کند، اما ممکن است به عنوان یکی از راه های مراقبت از یخچال  ، به طعم بهتر نوشیدنی ها کمک کند. اغلب اوقات، یخ بالای ظرف استفاده می شود در حالی که یخ موجود در کف برای مدت طولانی در آنجا باقی می ماند. برای اطمینان از تازه ماندن تمام یخ ها، به طور متناوب کل ظرف را خالی کرده و پر کنید.

ممکن است فکر کنید که لامپ تاثیر چندانی در عملکرد یخچال ندارد. اما اگر نتوانید آنچه را در داخل یخچال دنبال آن هستید مشاهده کنید، ممکن است درب را برای مدت طولانی تری باز نگه دارید. هر لامپ داخلی را که سوخته است به سرعت تعویض کنید.

نکته مهم دیگری که از راه های مراقبت از یخچال است، این است که قرار دادن مواد غذایی داغ در یخچال، باعث افزایش دمای دستگاه و محتویات آن می شود و دستگاه برای ایجاد ثبات، لازم است بیشتر کار کند. در حالی که ایمنی غذا بسیار مهم است، قبل از اینکه وسایل گرم را در یخچال خود نگه دارید، چند دقیقه وقت بگذارید تا خنک شوند.

 توصیه می شود برای مراقبت های لازم از یخچال خود، به سرویس های دوره ای اهمیت داده و در صورت بروز کوچکترین خطا در عملکرد، با تکنیسین مجربی تماس بگیرید تا بتوانید طول عمر بالاتری را برای دستگاه خود ایجاد نمایید. می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در این باره، با کیان هایپر در تماس باشید.