روش های مراقبت از مایکروویو

مایکروویوها، دستگاه هایی هستند که با برخورداری از برد الکترونیکی دارای حساسیت زیادی بوده و لازم است که برای مراقبت از آن، اقدامات لازم صورت گیرد. در اینجا روش های مراقبت از مایکروویو را آورده ایم که می تواند به شما کمک نماید تا با به کارگیری آن ها، طول عمر بالاتری را به دستگاه خود ببخشید.

البته این را نیز باید در نظر داشت که مایکروویو شما ممکن است به اندازه اجاق گاز آلوده نشود، اما حتی در این صورت، یکی از بهترین راه ها برای محافظت از آن، تمیز نگه داشتن آن است. این بدان معناست که وقتی غذایی را بدون پوشاندن روی آن گرم می کنید، فضای داخلی را ذرات چربی حاصل از بخارهای پخت و پز در بر می گیرد که نیاز است به طور مرتب تمیز شده تا ضمن پاکیزگی و جلوگیری از بوی بد، از محفظه داخلی نیز مراقبت گردد.

راه های تمیز نگاه داشتن مایکروویو

برای تمیز کردن داخل مایکروویو، لازم است که هر بار که از آن استفاده می کنید، اقدام نمایید. وقتی دوباره مایکروویو را روشن می کنید، مقداری از مواد غذایی باقی مانده می تواند مقداری از انرژی مایکروویو را جذب کند و یک نقطه داغ ایجاد کند که می تواند به فضای داخلی آسیب برساند. توجه ویژه ای داشته باشید که هنگام قرار دادن ظروف در دستگاه، درب محافظ خراشیده نشود، زیرا از فرار امواج جلوگیری می کند.

از دیگر روش های مراقبت از مایکروویو ، بررسی فن اگزوز مایکروویو است. این بخش به اندازه هود آشپزخانه کارآمد نیست، اما به هر حال باید از آن استفاده کنید. بسیاری از اوقات کاربر هنگام پخت و پز با ظرف آشپزی اگزوز را روشن نمی کند و باعث می شود رطوبت روی بخش الکترونیکی مایکروویو جمع شده و طول عمر آن کوتاه شود. برای جلوگیری از این موضوع، آن را با دستمال کاغذی یا پارچه نرم پاک کنید.

همچنین فیلتر چربی را استفاده کنید. فراموش کردن این فیلترها در زیر مایکروویو که بخارهای داخل را به دام می اندازد، می تواند باعث شود که کارآیی کمتری را از دستگاه خود شاهد بوده و خطر آتش سوزی نیز ایجاد خواهد شد. تمیز کردن آنها به راحتی انجام می شود، اما بهتری است از دستکش های لاستیکی استفاده کنید. فیلتر را در ظرفشویی پر از آب داغ و مواد شوینده خیس کرده و بشویید.

روش های مراقبت از مایکروویو

 

استفاده صحیح از دستگاه

نکته دیگری که باید به عنوان یکی از روش های مراقبت از مایکروویو در نظر داشته باشید این است که نبایستی درب مایکروویو را محکم ببندید. درب مایکروویو شما دارای سه یا چهار قفل ایمنی است که با باز بودن درب، آن را از کار می اندازد.

برای اینکه مایکروویو به درستی کار کند، سوئیچ ها باید هنگام بسته شدن درب با قفل های خود در یک صف قرار بگیرند. مکانیزم های قفل و سوئیچ های درب پلاستیکی هستند، بنابراین با کوبیدن درب مایکروویو، هر یک از این قطعات را از نظر فیزیکی آسیب خواهند خورد. مجموعه ای از سوئیچ ها همه باید هماهنگ کار کنند. آسیب دیدن هر یک از کلیدها یا قفل ها می تواند مایکروویو را از کار بیاندازد.

از دیگر نکاتی که باید مد نظر داشته باشید و یکی از روش های مراقبت از مایکروویو محسوب می شود، این است که نبایستی آن را خالی اجرا کنید. برخی از افراد هنگامی که قصد استفاده از تایمر را داشتند، به اشتباه مایکروویو خود را خالی اجرا می کنند. اگر این اتفاق فقط برای مدت کوتاهی رخ دهد، هیچ آسیبی وارد نمی شود.

اما اگر هیچ چیز در مایکروویو نباشد، هیچ مولکول آبی برای تحریک وجود ندارد و واحد می تواند به سرعت بیش از حد گرم شود یا باعث ایجاد علائم سوختگی در فضای داخلی شود. امواج می توانند در یک قسمت از حفره متمرکز شوند و باعث آسیب شوند.

عدم استفاده از فلزات در مایکروویو

همچنین نباید از فلزات در مایکروویو استفاده کنید. فلز، امواج را منعکس می کند، در حالی که شیشه ، کاغذ ، پلاستیک و بیشتر سرامیک ها اجازه می دهد تا آنها به غذا منتقل شوند. قرار دادن ظروف فلزی با تزئینات فلزی در مایکروویو می تواند باعث ایجاد قوس شود و جرقه های واقعی ایجاد کنند.

از مهم ترین روش های مراقبت از مایکروویو استفاده صحیح از ظروف مناسب در مایکروویو است. اگر فلزات دو طرف داخلی را لمس کنند، قوس می تواند سوراخ دیواره حفره را بسوزاند که این آسیب قابل تعمیر نیست. بنابراین حداقل یک اینچ فاصله در هر طرف ظرف غذای خود داشته باشید.

برخی از تولیدکنندگان می گویند شما می توانید از مقدار کمی فویل آلومینیوم در ماکروفر استفاده کنید، اما فقط در صورتی که محکم دور غذا قرار گرفته باشد. همچنین شما می توانید از زمان پخت و پز برنامه ریزی شده استفاده کنید. برای جلوگیری از پخت بیش از حد غذا و پاشیدن داخل اجاق، از برنامه از پیش تنظیم شده استفاده کنید و مراقب زمان های پخت و پز باشید.

سرویس و مراقبت از مایکروویو

به خاطر داشته باشید که خودتان سعی نکنید وسایل الکترونیکی را تعمیر کنید. بررسی های ایمنی محصولات مصرف کننده نشان داده است که افرادی که سعی در تعمیر مایکروویو خود دارند، دچار برق گرفتگی شده اند. مایکروویو می تواند شارژ الکتریکی را در هزاران ولت در خازن های خود برای ساعت ها یا حتی چند روز پس از اتصال برق نگه دارد.

خازن جزئی است که انرژی را ذخیره می کند و در صورت لزوم آن را آزاد می کند. این انرژی می تواند در صورت لمس توسط فرد آزاد شود. توصیه می شود به عنوان یکی از روش های مراقبت از مایکروویو ، چنین تعمیراتی را به یک متخصص حرفه ای بسپارید. اما توجه داشته باشید که این یک تعمیر گران است و ممکن است هزینه کمتری برای جایگزینی دستگاه داشته باشید. در این خصوص می توانید با کارشناسان فروشگاه اینترنتی کیان هایپر مشورت نموده و بهترین تصمیم را بگیرید.

روش های طبیعی برای تمیز کردن مایکروویو

چندین روش طبیعی برای تمیز کردن مایکروویو وجود دارد، از جمله استفاده از جوش شیرین و سرکه می باشد. همچنین توجه داشته باشید که قسمت بیرونی را نیز تمیز کنید، اما مراقب باشید و اجازه ندهید آب یا پاک کننده های مایع بین صفحه لمسی و دستگاه برسند. به یاد داشته باشید که باید صفحه شیشه چرخان و درب را نیز تمیز کنید و زیر آن را به صورت دوره ای بررسی کنید که ذرات غذا انباشت نشده باشند.

به عنوان یکی از روش های مراقبت از مایکروویو ، اگر مایکروویو را در قفسه ای قرار داده اید، مطمئن شوید که به گونه ای قرار گرفته است که اجازه می دهد هوا آزادانه در اطراف آن گردش کند. از ازدحام مایکروویو با سایر وسایل، ظروف، کتاب آشپزی و سایر وسایل آشپزخانه خودداری کنید. قبل از خرید مایکروویو، فضایی را که در آن قرار خواهد گرفت با دقت اندازه گیری کنید و یک مدل مناسب برای فضای آشپزخانه خود خریداری کنید.

همچنین مایکروویو خود را به یک محافظ برق متصل کنید، یا هنگامی که استفاده نمی شود آن را از برق بکشید. این به شما کمک می کند تا دستگاه در برابر نوسانات برق محافظت شود. هر از چند گاهی سیم برق را چک کنید تا مطمئن شوید که فرسوده نشده باشد.

اگر مدل شما دارای فیلتر ذغال است، حتماً مرتباً آن را تعویض کنید. بسته به میزان استفاده از مایکروویو، بسیاری از فیلترها باید هر شش ماه یا زودتر عوض شوند. حتماً مطابق دستورالعمل های سازنده، فیلتر چربی را تمیز کنید. بسیاری از فیلترهای چربی را می توان به راحتی جدا کرد و در آب گرم و مایع ظرفشویی شستشو داد.

تمیز نگه داشتن فیلترها می تواند به عملکرد کارآمد دستگاه شما کمک کند و ممکن است به طول عمر آن اضافه شود. شما می توانید با به کارگیری روش های مراقبت از مایکروویو به سلامتی آن کمک کرده و این لوازم خانگی کارآمد را تا مدت ها در اختیار داشته باشید.