مراقبت از ماشین ظرفشویی

یکی از نکاتی که باید در ابتدا و در زمان مراقبت از ماشین ظرفشویی به آن توجه داشته باشید این است که چگونه ماشین ظرفشویی را تمیز کنید، زیرا محفظه آن کثیف تر از آن است که انتظار دارید. در حقیقت، دستگاهی که ظرف های شما را شستشو می کند، گاهی به نظافت خاص خود نیز نیاز دارد. با این دستورالعمل ها به نکات مفیدی برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی و مقابله با بوی بد آن  دست خواهید یافت.

شاید نگرانی در مورد نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی عجیب به نظر برسد. به هر حال، این وسیله ای است که وظیفه شستن ظرف ها را دارد. اما این ماشین های مفید، دقیقاً مانند سایر لوازم خانگی و وسایل آشپزخانه شما به نظافت روتین نیاز دارند.

دلیل این امر این است که در هر بار که آن را با ظروف کثیف بار می کنید، ذرات مواد غذایی و چربی ها را به خود جلب می کند و فضای داخلی به ویژه گوشه ها و شکاف ها محلی مناسب برای باقیمانده مواد تشکیل دهنده ذرات غذا ، چربی و کف مواد شوینده خواهد شد.

این رسوبات نه تنها بد به نظر نمی رسند، بلکه به دلیل باکتری هایی که در مکان های گرم، مرطوب و تاریک رشد می کنند، باعث می شوند ماشین ظرفشویی شما بدبو شود. مراقبت از ماشین ظرفشویی و تمیز کردن آن، کار زیادی نمی برد و نیازی نیست که خیلی وقت برای آن صرف شود. در واقع، تمیز کردن به صورت دوره ای در هر ماه، می تواند ماشین ظرفشویی شما را همراه با ظاهری مناسب و عملکرد خوبی نماید.

مراقبت از ماشین ظرفشویی

 

چگونه ماشین ظرفشویی خود را تمیز کنیم ؟

گام اول :  درب را کاملا تمیز کنید.

قسمت بیرونی درب ماشین ظرفشویی را با آب گرم و دستمالی نرم، تمیز نمایید. می توانید از یک تمیز کننده خانگی برای ماشین ظرفشویی استفاده کنید. 1/4 فنجان جوش شیرین را با 1 چهارم آب مخلوط کنید و به آرامی سطوح را تمیز نمایید. توجه داشته باشید که از پاک کننده های نامرغوب و یا پد های تمیز کننده خیلی سخت که ممکن است باعث آسیب دیدگی در ماشین ظرفشویی شود، خودداری کنید. وقتی درب تمیز شد، آن را با یک پارچه نرم خشک کنید. با کمی پاشش الکل روی پارچه ای نرم و خشک، اثر انگشت و لکه های روی درب را پاک کنید.

درب ماشین ظرفشویی را باز کنید تا بتوانید به قسمت بالایی و کناری آن دسترسی داشته باشید. یک مسواک کوچک را به آب گرم و شوینده آغشته کنید و دور درب را تمیز کنید. مطمئن شوید که در شیارهای مهر و موم لاستیک و هر شکاف دیگر از جمله لولاها وارد شده و آن ها را پاک کرده اید. در صورت تجمع زیاد، این مرحله ممکن است نیاز به مالش ملایم با پاک کننده جرم گیر داشته باشد. جرم های حاصل را با اسفنج خانگی آغشته به آب گرم و صابون پاک کنید. هر محلول تمیز کننده ای را که باقی مانده است با یک اسفنج تمیز و مرطوب پاک کنید.

گام دوم : وان را تمیز کنید.

قبل از شروع به تمیز کردن وان، از یک دستمال حوله کاغذی استفاده کنید تا هرگونه کثیفی از پایه ماشین ظرفشویی را بگیرید. بیشتر آنها اطراف زهکشی ایجاد می شود. سپس یک چرخه برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی اجرا کنید. در این مرحله دستگاه باید خالی باشد.

می توانید از یکی از چندین تمیز کننده ماشین ظرفشویی استفاده کنید. در اینجا نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی با سرکه آورده شده است. به سادگی یک فنجان سرکه سفید ساده و قابل شستشو در ماشین ظرفشویی روی قفسه بالا قرار دهید. سپس یک چرخه کامل را انتخاب کنید، گرمترین آب ممکن را برای ضد عفونی کردن واحد در هنگام تمیز کردن انتخاب کنید. وقتی چرخه تمام شد، داخل ماشین ظرفشویی را با حوله های کاغذی یا یک پارچه خشک و تمیز پاک کنید.

به جای سرکه ، می توانید یک بسته مخلوط لیمو و مواد شوینده را قرار دهید. همچنین می توانید ماشین ظرفشویی خود را با جوش شیرین و با پاشیدن یک فنجان از آن در کف وان ، تمیز کنید. برای تمامی این روش ها، یک چرخه کامل را با استفاده از گرمترین آب ممکن اجرا کنید. هر کدام به تمیز کردن و شادابی ماشین ظرفشویی شما کمک می کنند.

گام سوم : زنگ زدگی و رسوب قطعات را تمیز کنید

متناسب با منبع آب و وضعیت لوله ها، ممکن است در ماشین ظرفشویی خود لکه های سفید یا زنگ زدگی مشاهده کنید. می توانید از محلول لکه بر استفاده کرده و آن را در قسمت ها لکه ها استفاده کنید. محصول را درون ظرف مخصوص شوینده در ماشین ظرفشویی خود قرار دهید و مقداری را آزادانه در بخش پایین آن بپاشید. در این مرحله یک چرخه تمیز کردن کامل را در حالی که ماشین ظرفشویی خالی است، استفاده کنید.

از آنجا که منبع لکه های زنگ زدگی سیستمیک است، به عنوان مثال آب از چاه مخصوصی تأمین می شود یا لوله های خانه زنگ زده است، به احتمال زیاد باید این روند را به طور منظم تکرار کنید. مگر اینکه از مسائل منبع آنها مراقبت کنید. همچنین می توانید از یک لوله کش بخواهید، فیلتری را نصب کند که به کنترل زنگ زدگی کمک کند.

گام چهارم : لوازم جانبی و قطعات را تمیز کنید

در مرحله بعد لوازم و قطعات ماشین ظرفشویی را تمیز کنید. قفسه ها و نگهدارنده های ظروف را بیرون بیاورید. ذرات غذا یا باقی مانده غذا را پاک کنید. بازوی اسپری را با یک برس نرم یا مسواک بمالید تا گرفتگی آن برطرف شود.

گام پنجم : فیلتر ماشین ظرفشویی را تمیز کنید.

برای دسترسی به فیلتر ماشین ظرفشویی، رک پایین را تا انتها بیرون بکشید. فیلتر معمولاً در یکی از گوشه های پایین و پشتی دستگاه قرار دارد. اگر فیلتر قابل جابجایی است، آن را بپیچانید تا از ماشین ظرفشویی خارج شود و زیر آب داغ بشویید تا ذرات غذا و سایر مواد زائد از بین برود. قسمت زیر فیلتر داخل ماشین ظرفشویی را با یک دستمال مرطوب، اسفنج یا مسواک پاک کنید. پس از تمیز کردن، فیلتر ماشین ظرفشویی تمیز را دوباره به محل خود اضافه کنید.

گام ششم : از بین بردن آب سخت و مواد معدنی

بسته به نوع آبی که دارید، ماشین ظرفشویی شما ممکن است در معرض رسوبات آب سخت یا تجمع مواد معدنی باشد. تمیز کردن با لیمو می تواند معجزه کند. یک فنجان آب لیمو را در قسمت بالایی یا سبد ماشین ظرفشویی خود قرار دهید و یک چرخه طبیعی داشته باشید. آب لیمو اسیدی برای از بین بردن لکه های آب سخت و تجمع آهن کار می کند.

بهترین روش برای مراقبت از ماشین ظرفشویی این است که هر ماه یک بار تمیزکاری کامل انجام دهید و در صورت بروز لکه ها و لکه های خارجی آن را برطرف کنید. شما می توانید در این خصوص با کارشناسان کیان هایپر نیز مشورت های لازم را داشته باشید.