نشانه های کمبود گاز کولر گازی

کولرهای گازی، از جمله دستگاه هایی هستند که به خصوص در فصول گرم سال، بسیار کاربردی بوده و اختلال در عملکرد آن ها می تواند چالش برانگیز شود. به طور معمول آنها دارای کارکرد موثری بوده و طول عمر مفیدی را دارند. اما ممکن است به دلایل مختلفی ، مانند نصب نامناسب، دچار اشکال شده و یا با نشتی گاز مواجه شوند. از همین روست که باید به نشانه های کمبود گاز کولر گازی توجه نمود و در کوتاه ترین زمان ممکن در جهت رفع آن برآمد.

همچنین لازم است اشاره کنیم که انواع گازهای مبرد کولر گازی ،  دارای هزینه بوده و هنگامی که این لوازم خانگی مفید، دارای ایراد شده و با نشتی گاز مبرد مواجه شود، می تواند باعث سربار شدن هزینه های انرژی نیز باشد. توصیه می شود در چنین شرایطی، با کارشناس مجرب تماس گرفته و ایراد ایجاد شده را با ایشان در میان بگذارید. در این خصوص کیان هایپر می تواند مشاور مطمئنی برای شما باشد.

علائم پایین آمدن گاز کولر گازی

یکی از شایع ترین عواملی که باعث می شود دستگاه های کولرگازی در ظرفیت های متفاوت، نتوانند به خوبی سرمایش لازم را در محیط ایجاد کرده و عملکرد مناسبی نداشته باشند، پایین آمدن میزان گاز مبرد در دستگاه است. لازم به ذکر است که عوامل بسیاری است که می تواند در کاهش میزان گاز مبرد در کولر گازی مطرح گردد.

اما نکته ای که لازم است به آن اشاره کنیم این است که کمبود گاز مبرد در این دستگاه، باعث فشار آمدن به کمپرسور شده و خاموشی آن را ایجاد می کند که در چنین شرایطی، از دستگاه کولر گازی نیز آب نشت خواهد کرد که این خود یکی از نشانه های کمبود گاز کولر گازی است.

این نکته را نیز باید اشاره کنیم که به طور معمول کولرهای گازی نیاز به شارژ اضافه گاز مبرد ندارند و تنها در شرایطی شارژ انجام می شود که دستگاه دچار نشتی شده و میزان گاز کاهش یافته باشد که برای تشخیص چنین موضوعی نیاز است که با یک تکنیسین مجرب مشورت کرده و کار تعمیر و شارژ دستگاه خود را به ایشان بسپارید. اما برای آنکه بتوانید به موقع در این خصوص اقدام کنید، خوب است که علائم کاهش میزان گاز مبرد را بشناسید.

بررسی نشانه ها

یکی از رایج ترین مواردی که با آن مواجه خواهید شد، این است که دستگاه کولر گازی در تمامی روز به صورت روشن بوده اما توانایی ایجاد سرمایش در محیط را نداشته است. مبردها در دستگاه کولر گازی، وظیفه دارند تا میزان گرمایی که در محیط وجود دارد را جذب نموده و آن را به سوی خارج از محیط انتقال دهند. حال اگر دستگاه با کاهش میزان گاز مواجه باشد، قادر نیست تا محیط داخلی را به درستی خنک نماید و گردش مطلوبی را ایجاد کند.

یکی دیگر از نشانه های کمبود گاز کولر گازی که می تواند برای ساکنین خانه کاملا مشهود باشد، افزایش هزینه های برق است که نشان از کاهش گاز مبرد در کولر گازی خواهد داشت. توصیه می شود به محض افزایش هزینه به شکلی تصادعدی، در جهت رفع ایراد و نشتی دستگاه اقدام کنید.

نشانه های کمبود گاز کولر گازی

 

پرتاب هوایی گرم به محیط

اگر کولر گازی شما هنگام فعالیت، هوایی گرم تر از محیط داخلی را ایجاد می کند، می تواند علائم و نشانه کاهش گاز مبرد در دستگاه باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که پرتاب باد از داخل کولر گازی، دارای شدت بسیار پایینی باشد که به دلیل آن است که دستگاه به سادگی بدون وجود گاز مبرد، دچار یخ زدگی شده و جریان هوایی در آن صورت نمی گیرد.

همچنین از دیگر نشانه های کمبود گاز کولر گازی ، وجود یخ زدگی در لوله های مبرد است که به محض کاهش میزان مبرد، کولر گازی دچار یخ زدگی شده و تمام مسیر خط لوله مبرد، نشانه های یخ زدگی را خواهد داشت. همچنین سر و صدای بالای دستگاه نیز می تواند یکی دیگر از علائم نشتی گاز و کمبود آن باشد. توجه داشته باشید که هنگامی که میزان نشتی ایجاد شده در مسیر لوله، بزرگ باشد، می تواند صداهای زیادی را ایجاد کند.

بررسی نشتی گاز کولرگازی

برای آن که بتوانید از کولر گازی خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید، لازم است که به سرویس های دوره ای آن توجه داشته و همواره به نشانه های کمبود گاز کولر گازی دقت کنید. زیرا یکی از شایع ترین عواملی که باعث می شود کولر گازی ، توانایی ایجاد سرمایش مناسب در محیط را نداشته باشد، نشتی گاز مبرد آن است. این را نیز باید اشاره کنیم که شارژ گاز کولر گازی ، یک کار تخصصی است که لازم است از طریق تکنیسین با تجربه صورت گیرد.

از دیگر مواردی که باید در نظر داشته باشید این است که نصب این دستگاه نیز باید توسط افراد آموزش دیده صورت گیرد تا تمامی فرآیند نصب کولر گازی به درستی صورت گیرد. در شرایطی که شارژ گاز مبرد در میزان مناسب و با روش های استاندارد صورت می گیرد، این دستگاه می تواند بهترین عملکرد را به نمایش بگذارد.

از جمله گازهای مبردی که اکنون از سوی کارشناسان برای کولرگازی منظور می شود، گاز مبرد R-22 می باشد که دیگر مبرد های R- 410 A و R- 407 C نیز مورد استفاده قرار می گیرد که به جهت برخورداری از خواص شیمیایی، به صورت مایع بوده و تزریق می شوند.

شارژ گاز کولر گازی

در خصوص نشانه های کمبود گاز کولر گازی ، نکات مهمی مطرح است که باید آن را همواره در نظر داشت. در صورتی که این کار با روش های استاندارد صورت نگیرد و توسط متخصص مجربی انجام نشود، می تواند به دستگاه ، آسیب وارد نموده و طول عمر آن را کاهش دهد. از جمله مواردی که مطرح است این است که راندمان کولر کاهش یافته و عملکرد مناسبی را نخواهد داشت. در نتیجه میزان سرمایش ایجاد شده در حد مطلوبی نخواهد بود.

همچنین میزان مصرف برق بالا رفته و جریان در کمپرسور افزایش خواهد یافت، ضمن آنکه به دلیل ایجاد واکنش های شیمیایی در داخل مسیر کولر گازی، قطعات مکانیکی کمپرسور نیز دچار آسیب خواهند شد. بی توجهی به کمبود گاز مبرد در دستگاه می تواند منجر به ایجاد صداهای نامناسب در دستگاه شود.

شما می توانید برای خریدی مطمئن، کولر گازی خود را از فروشگاه اینترنتی کیان هایپر تهیه کرده و نصب و راه اندازی استاندارد آن را به کارشناسان آموزش دیده آن بسپارید.